Anasayfa / Motorlu Taşıtlar Vergisi / Motorlu Taşıtlar Vergisi – MTV Nedir? MTV Hesaplama Ödeme 2017

Motorlu Taşıtlar Vergisi – MTV Nedir? MTV Hesaplama Ödeme 2017

Arabası olan her vatandaşımız MTV veya açılımı ile Motorlu Taşıtlar Vergisi‘ni çok iyi bilir çünkü her yıl bu vergi ödemek zorundadır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV Nedir?

Motoru taşıtlar vergisi her yıl ödenen ve her aracın yaşına, motor hacmine, cinsine göre değişen bir vergi türüdür. Örnek olarak en az vergiyi en az motor hacmine sahip otomobiller öderken en çok vergiyi ise kamyon, kamyonet ve panelvan tarzı motor hacmi büyük araçlar ödemektedir. Motorlu taşıtlar verginizi hesaplamak ve ödemek için bu adrese tıklayıp karşınıza çıkan ekrandan gerekli işlemleri yapabilirsiniz. 2017 yılı motorlu taşıtlar Vergisi’ne üç taksitte ödemeniz için Garanti Bankasının sunduğu bir kampanya mevcut. 31 Temmuz 2017’ye kadar motorlu taşıtlar verginizi Garanti Bankası’ndan öderseniz vade farksız üç taksite bölünüyor buda cebinizden çıkacak olan paranın toplu bir halde değil de parça parça çıkmasına sebep oluyor ve ödeme yükünüz hafifliyor.
Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV Nasıl Hesaplanır?

Bu adrese Tıklayıp Motorlu Taşıtlar Verginizi kolayca hesaplayabilirsiniz gelir İdaresinin her yıl sonunda açıkladığı vergi tutarını bu hesaplama adresinden öğrenebilir ve aracınızın vergisini ödeyebilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV Araç Yaşı Hesaplama

Motoru Taşıtlar Vergisi’nde yaş hesaplaması model yılı baz alınarak yapılır bu hesaplama işleminde içinde bulunduğunuz yıl da hesaba dahil edilir. Örnek olarak model yılı 2012 olan bir aracın 2017 yılında vergi hesaplama yaşı 6’dır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV Ne Zaman Ödenir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi 2017

Aksi bir durum olmadığı taktirde Motorlu Taşıtlar Vergisi Ocak ve Temmuz ayları olmak üzere iki eşit taksit olarak ödenmektedir. Bu tarihlerin geçirilmesi durumunda verginize günlük olarak gecikme faizi uygulanır, ayrıca belirtilen sürelerin sonuna kadar hala ödemenizi yapmazsanız yasal süreç başlar ve haciz işlemi uygulanabilir. Bizim önerimiz motorlu taşıtlar verginizi temmuz ayında tamamen ödemenizdir yani Ocak ayınıda eğer ödemediyseniz temmuz ayında hem ocak hem de temmuz vergisini ödemelisiniz aksi halde başınız ağrıyabilir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV Borcu Olan Araç Satılabilir Mi?

Motorlu taşıtlar Vergisi borçu olan araç satılamaz ve muayeneden kesinlikle geçemez. Bundan dolayı aracınızla alakalı resmi bir işlem yapacaksanız vergi borcunun olup, olmadığını öğrenmenizde çok büyük yarar var ayrıca aracınızın muayeneden geçebilmesi için aktif olan bir trafik sigortasına da ihtiyacınız var.

Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV Borç Sorgulaması Ve Ödemesi Nasıl Yapılır?

Aracınızın vergi borcunu Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesi üzerinden plaka, TC kimlik numarası ve araç tescil tarihi ile anında sorgulayıp kredi kartınız ile de ödeyebilirsiniz.buna ek olarak tüm bankaların şubelerinden ve internet bankacılığı üzerinden de motoru taşıtlar verginizi ödeyebilir hatta bazı bankaların MTV kampanyalarından da faydalanabilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığının sitesine buraya Tıklayıp ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV Hakkında bilgiler verdik. Aklınıza takılan her türlü soruyu yorum olarak yazabilirsiniz, Editörlerimiz size en kısa süre içerisinde cevap verecektir.

Bankacılara Ücretsiz Soru Sor

Hakkında eKolayKredi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir